Internet používáme k práci i k zábavě prakticky denně. Virtuální realita je dnes téměř stejně bohatá jako ta skutečná. V tomto nekonečném světě je ale snadné šlápnout vedle. S pár jednoduchými radami se ale můžete většiny přešlapů vyvarovat.
1. Důvěřuj, ale prověřuj
Ne všem a všemu na internetu se dá věřit. Při vyhledávání se proto držte známých stránek, a informace si ověřujte z více zdrojů. Pokud si nejste jisti, že je nějaká zpráva pravdivá, pravděpodobně pravdivá není.
2. Jednou online, navždy online
Cokoli na internetu uděláte, bude na internetu navždy a přístupné každému. Pokud tedy nechcete, aby váš potenciální zaměstnavatel viděl vaše „sexy“ fotky, tak je na web prostě nedávejte, a to ani na soukromý profil.
3. Nikdy nevíš, kdo je na druhé straně
Lhát na internetu je snadné. Pokud tedy s někým komunikujete online, ať už přes chat, emailem nebo třeba v rámci internetového obchodování, buďte opatrní. Nikdy neznámému člověku nesdělujte svou adresu, datum narození, nebo dokonce hesla či PINy. S tím souvisí…
4. Scamy
Scam je označení pro email, jehož cílem je vylákat z oběti osobní údaje, nejčastěji za účelem krádeže nebo jiného trestného činu. Typickým příkladem jsou falešné emaily od bank, které od vás požadují číslo účtu a heslo, nebo emaily o končící platnosti emailové schránky. Banky i ostatní společnosti všechny vaše údaje znají, a případné změny se provádějí skrz jejich stránky, nikdy ne emailem. Pokud takový email dostanete, smažte jej a upozorněte administrátora stránky.
5. Odkazy
Odkazy jsou základním stavebním kamenem internetu, ale také jeho slabinou. Nikdy proto neklikejte na odkazy, které vedou do neznáma. Neznámý odkaz vás může například přesměrovat na virus nebo spustit stahování závadného obsahu do vašeho počítače.
6. Stahování
Jestliže u klikání na neznámé obsahy byste měli být opatrní, tak u stahování to platí trojnásob. Pokud si nejste na 200 procent jisti, co stahujete, tak to prostě nestahujte. Jeden stažený film opravdu nestojí za krádež všech dat.
Naučte se používat VPN a skrytý mód
Většina prohlížečů umožňuje použití soukromého módu. Informace a stránky, které navštívíte v tomto režimu, se neukládají. Pokročilejší obranou je VPN, kdy se ve vašem počítači vytvoří virtuální kanál pro zašifrovaný přenos informací.