Bolest hlavy je nepříjemná, a asi jste ji alespoň jednou za život již zažili. Ten, kdo trpí migrénami, má bolest hlavy mnohonásobně vyšší. Navíc migrénu často doprovází průvodní projevy – zvracení, nevolnost, závratě, světloplachost, přecitlivělost na hluk a nastávající panika.
Migrénou jsou nejčastěji postiženy ženy, a to asi 7% populace. Muže trápí migréna o něco málo méně. Bolest hlavy však nepostihuje jen dospělé, často jí trpí i malé děti, u kterých se ale migréna špatně odhaduje, neboť mívá trochu jiné projevy.
Malé děti, velká migréna
Malé děti často neumějí migrénu popsat, takže ji nemusíte umět ihned odhalit. Kromě velké bolesti hlavy, která dítě vyřadí z jeho běžné činnosti, může být projevem migrény také křečovitá bolest břicha, nechutenství, zvracení.
Nejznámější spouštěče migrény
· stres
· změna tlaku
· hormonální změny
· nepravidelné stravování
· nepravidelný spánkový režim
· fyzická námaha
· nevhodné potraviny – sířené sušené ovoce, čokoláda, zrající sýry, ořechy, rajčata, červené víno
Pravidelnou bolest hlavy však nemusí způsobovat pouze špatný životní styl, ale také třeba vadné držení těla a porucha držení krční páteře. Dalším spouštěčem migrény mohou být vrozené vady nebo poruchy nervové soustavy.
Jak migréně předcházet
Migréna sice není životu nebezpečná, ovšem neměli byste ji podceňovat. Předejít silným bolestem hlavy lze především dodržováním správné životosprávy a vyhýbáním se spouštěcím faktorům.
A co když migréna nastoupí?
Pokud vás nebo vaše děti migréna postihne, je dobré, abyste si lehli do tmavé vyvětrané místnosti, která bude navíc izolovaná od vnějšího hluku. Zkusit můžete i studený obklad na čelo. Pokud bolesti nastupují častěji, tedy vícekrát než 4x za měsíc, je dobré poradit se s lékařem o užívání vhodných léků a o zajištění vhodné léčby, která bude mít za cíl bolesti hlavy minimalizovat.