Není nic jednoduššího, než ukázat před slečnou u romantické večeře v restauraci, že nemusíte rozumět jen své práci manažera. Můžete rozumět i něčemu tak složitému, jako je víno k jídlu.
Určitě rozeznáte v současné době víno podle barvy, ale musíte vědět, že to opravdu nestačí, abyste zvolil to správné. Možná je Vám křivděno, když Vy ještě rozeznáváte tento šlechetný nápoj podle obsahu cukru. Ale co když budete znát ještě víno s přívlastkem?
Můžete se zcela nenuceně rozhovořit o víně s přívlastkem, aniž byste působili dojmem machra. Můžete totiž vědět, že onen přívlastek označuje, např. vinařskou oblast, nebo cukernatost hroznů. Nebo to, že přívlastek je ovlivněn i jinými okolnostmi při výrobě vína. Pak pro Vás nebudou neznámé pojmy, jako je:
· kabinet,
· pozdní sběr,
· ledové víno,
· slámové víno,
· výběr z bobulí.
Aspoň nebudete se svou slečnou hovořit jen o své práci. Mohl byste ji unudit. Jako amatér, co se týče vín, můžete být zábavný, a přitom budete vědět, o čem mluvíte.
Nastudujte i šumivá vína.
Víte, např. že šumivá vína nemají jen označení demi- sec a brut? Označení u sektů je mnohem rozmanitější. Jen si dejte pozor na to, abyste nedělal slečně přednášku. To by nemusela unést!
Přesto můžete opět znát dělení sektů podle cukernatosti. Kromě těch dvou existují ještě další označení: brut nature, extra brut, extra sec, sec, doux. Když se u večeře zeptáte, jak sladké víno slečně chutná, můžete podle toho objednat. Je-li na hodně sladké, pak volba doux ji uspokojí. Je-li tomu naopak, pak brut, nebo extra brut bude tou správnou volbou. Učiníte dobrý dojem a slečna zcela jistě podlehne Vašim znalostem.
Můžete dokonce znát rozdíl mezi sektem a šumivým vínem. Ono totiž nejde o ten samý nápoj. Jde o postup při výrobě, ale to jsou již odbornosti, které potřebují studium. To už záleží na Vás, jak dalece se tématu vín chcete věnovat. Třeba Vás to začne bavit.