Prohlížeč s novým číslem padesát osm zůstává věrný jménu Quantum. Ten vyšel v listopadu (2017) a soustřeďuje se na rozdíl od Chromu na rychlost načítání webových stránek. Hlavně tedy u webů s častým loadingem JavaScriptu, což je například všem známý Facebook. Tvůrci hovoří o dvanácti procentech, ale měření ukázalo čísla trošku jiná a střízlivější. Zde se hovoří o pěti a nejvýš deseti procentech. Míněno je rychlejší načtení výše uvedených webů. Dosáhnou toho použitím novinky, kterou nazvali JavaScript Startup Bytecode (JSBC).
Tato novinka ovšem nepřichází sama jako sirotek, ale spolu s dalším bratříčkem. Tím je takzvaný „off-main-thread painting“. Přiznám se, že zde již mohutně tápu, a tak budu citovat, že jde o přesun hlavního načítání mimo hlavní vlákno procesoru CPU (Central Procesor Unit). Což je v podstatě srdce vašeho počítače.
To samozřejmě není všechno, to by toho bylo moc málo. Vývojáři také opravili přes třicet děr, upravili vše tak, aby snížili rizika „nákazy“ na minimum a vylepšili blokování trackerů i reklam. Protože načítání bez trackerů je pochopitelně rychlejší. Což ostatně tvrdí i Nick Nguyen, jeden z šéfů Firefoxu.
Další verze by měla následovat v březnu, uvidíme, kam si to namíří a co bude mít za novinky. Od svého uvedení v listopadu 2004 se Firefox hodně vylepšil a několikrát změnil i kabátek.
Mimochodem, tvrzení, že na logu není liška, ale panda červená bych moc nevěřil. Nejsem samozřejmě zoolog a stěží rozeznám slona od žížaly, ale někde jsem již na ten dotaz narazil. Odpovídal na něj přímo pracovník Firefoxu a odpověď zněla jasně, že jde o lišku. Ale také tam tvrdil, že název pochází z červené pandy. Tak nevím. Toto dohadování mezi fanoušky je prý velmi milé a firma se toto bude snažit udržet…
Nakonec je to myslím v podstatě naprosto jedno, zda panda nebo liška, podstatné je, že se Firefox drží a bude nám sloužit dále.