První zmínkou, o které se dá mluvit jako o hackerském útoku je již z roku 1851. Od té doby v pravidelných intervalech můžeme pozorovat jednotlivé více či méně zdařilé napadení počítačů, až do dnešní doby. Ukažme si pár historických útoků na časové ose.
1851 Cherchez la femme (za vším hledej ženu)
– Za první programátorkou mezi ženami je označována Ada Lovelace z Francie, a to díky své spolupráci s Charlesem Babbagem na algoritmu pro jeho mechanický výpočetní počítačový stroj. Své matematické nadání a schopnosti poté Ada zneužila a založila ilegální spolek, který se začal zabývat vytvářením matematických modelů pro sportovní sázení.
1994 Velká počítačová loupež
– Rusovi Vladimíru Levinovi se podařilo získat přístupová hesla americké banky Citibank, kdy převedl na své účty přes 10 miliónů dolarů. Banka musela ihned reagovat a nastavit zvláštní opatření.
1998 Paralyzace vládních systémů
– Skupina tří mladíků v Kalifornii zaútočila tohoto roku na 500 vládních počítačových institucí v USA. Tento útok se zapsal do historie, jelikož se ukázalo, jak málo stačí k tomu, aby se vyřadil základní IT systém celých spojených států.
1999 Nebezpečný malware
– Velice jednoduchý virus Melissa dokázal způsobit škody za více než 80 miliónů dolarů. Napadal dokumenty Microsoft Word a sám sebe rozesílal pomocí Outlooku na kontakty v jeho adresáři. Díky tomuto útoku začínají vznikat a rozvíjet se antivirové společnosti.
2002 Král spammerů
– Za největšího spammera na světě je označován Alan Ralsky. V roce 2002 měl pod svou kontrolou 190 mailových serverů a k dispozici asi 250 miliónů funkčních adres. Za rozesílání e-mailu na všechny získané adresy si účtoval neuvěřitelných 22 000 amerických dolarů.
2016 Masivní útoky
– I když velmi časté, tak nebezpečné jsou tzv. DDOS útoky na IT společnosti. Jeden z posledních velkých útoků vyřadil z provozu na několik hodin například Twitter, Spotify nebo Netflix.