Tento oblíbený styl Japonské kresby má mnohem delší historii, než by se zdálo. Je domněnka, že sahá až do 11.–13. století. Manga jsou zejména v Japonsku velice oblíbené. Čtou a sledují ji nejenom japonské děti, ale i dospělí. Manga jsou v Japonsku vydávána v časopisech, ve kterých je publikováno více sérií od různých autorů.
Autor kresby manga se japonsky nazývá mangaka. Je-li některá ze sérií úspěšná, potom je samostatně vydán celý příběh v sešitu, s několika kapitolami. Tyto sešity se potom nazývají tankóbon. Příběhy, které jsou publikovány v sešitech a jsou oblíbené bývají námětem rozličných animovaných filmů a seriálů.
Tyto známe pod názvem anime. Podle motivů úspěšných mang jsou také někdy vyvinuty oblíbené počítačové či konzolové hry.
Typický styl kresby manga jsou veliké oči,
Obrovské vykulené oči, složité varianty a tvary účesů, malý a špičatý nos, měnící se velikosti textových bublin, a hojné používání citoslovcí, to vše je také Manga. Je vytištěna vždy pouze jednou barvou, kromě první, úvodní přebalové části sešitu.
Zajímavostí Mang také je, že je čtena opačným směrem než je obvyklé, tedy zprava doleva. Ve světě jsou manga známé jako komiks vydaný v Japonsku. Podobné komiksy však vznikají také Jižní a Severní Koreji, Číně, v Hong Kongu a na Tchaj-wanu. Některé jsou vydávané též v Americe. I u nás v Cechách se začínají objevovat první díla ve stylu Manga.
Japonský výraz Manga znamená v překladu humorné obrázky
Mohou se také nazývat improvizovanoukresbou. Manga jsou běžně překládány jako komiksy, kresby, nebo dokonce také karikatury. Některé dochované historické zdroje popisují mangy datované až do 11. až 13. století.
V této době se nachází asi 1200 svitků, které měl údajně nakreslit buddhistický mnich v letech 1054 až 1140. Tyto velmi staré svitky zobrazují zvířata a lidi v komických situacích. Stejně jako moderní manga jsou čteny zprava doleva a nemají ucelený příběh.